יישובי גוש אדומים

גוש אדומים

גוש אדומים הוא גוש התנחלויות השוכן בצפון מערב מדבר יהודה והמתפרס על מדבר יהודה, הגוש נמצא מזרחית לירושלים וגובל בצפון ירושלים בשכונת פסגת זאב.
מקור השם גוש אדומים מגיע מהעיר הגדולה ביותר בגוש מעלה אדומים אשר היוותה אבן דרך והייתה החלק המרכזי שקישר בין ירושלים במערב לאדום במזרח.

נופי פרת

נופי פרת הינה יישוב קהילתי בגוש אדומים השוכן במזרח מטה בנימין והינו חלק בלתי נפרד מהיישוב כפר אדומים, היישוב שוכן בסמוך לעיר מעלה אדומים.
היישוב הוקם בשנת 1992 על ידי גרעין "אוריה" – גרעין דתי ובנוסף על ידי גרעין "טל" גרעין חילוני של חברת אמנה בתחילה על חלק מהאדמות של כפר אדומים.
אוכלוסיית היישוב מונה 1,400 תושבים בערך (240 משפחות).

מקור השם נופי פרת

השם נופי פרת הינו נגזרת מהשם נחל פרת (וואדי קלט) אשר זורם בעמק מצפון ליישוב.

היישוב ממוקם על הר בגובה 430-468 מטר מעל פני הים, וממנו ניתן להשקיף לכיוון בקעת הירדן ,ים המלח והרי מואב ממזרח וכן בלילות אפשר לצפות בפרבריה של עמאן.
מדרום ליישוב שוכן שכונת המגורים גבעת המייסדים וכן איזור התעשייה מישור אדומים וממערב אפשר לראות את היישוב עלמון – ענתות.


יישוב נופי פרת – גן עדן נטוע במדבר

יישוב נופי פרת הוא אחד מהמקומות הקסומים והייחודיים בארץ ישראל. היישוב ממוקם במזרח  מטה בנימין,  כיום הוא חלק ההמשכי של היישוב כפר אדומים, שוכן בצפון מדבר יהודה.
במהלך המאמר הזה, נציג פירוט של הנדל"ן ביישוב נופי פרת, נחקור את הנוף המדברי המרהיב, ונסקור את מאפייני האזור.

נדל"ן בנופי פרת

ישוב נופי פרת מציע מגוון רחב של אפשרויות נדל"ן, החל מנכסים צמודי קרקע סנטנדרטיים ביישוב וכלה בנכסים חד משפחתיים פרטיים.
הנדל"ן ביישוב עשוי להיות מיועד לאנשים המחפשים שקט וטבע, ולכאלה שרוצים להתרחק מהרעש העירוני ולחיות בשלווה אמיתית.


מרכז הנכסים תיווך ושיווק נדל"ן בנופי פרת


סניף גוש אדומים ברשת מרכז הנכסים הינו בין המשרדים היחידים שמתמחים ביישוב נופי פרת וברשותנו מאגר בלעדיות ונכסים למכירה בנופי פרת.

ישוב מצפה יריחו

מצפה יריחו הינו  יישוב קהילתי דתי בגוש אדומים בסמוך ליריחו, בתחום מועצה אזורית מטה בנימין וכן מהווה הגבול הדרום מזרחי של מועצה אזורית מטה בנימין.
הישוב הוקם לפני למעלה משלושים שנה כישוב קהילתי תורני, שרוב התושבים בו הם בוגרי ישיבות המנהלים אורח חיים דתי תורני.

מקור השם מצפה יריחו

 שמו של הישוב שבו חיים כ 2,800 תושבים, ניתן לו בגלל מיקומו הצופה על העיר יריחו ובסמיכות.


מידע כללי על היישוב

בתחילה היה רצון להקים עם גרעין יריחו בשנת 1977 את היישוב המעורב שיהיה בנוי מגרעין יריחו שבו דתיים וחילוניים כאחד על קרקע ולשם עלו המתיישבים הראשונים בתחילת 1977 לאחר מכן הם פונו משם בעקבות הוראה הניתנה על ידי שר הבטחון דאז עזר ויצמן, בתקופת הביניים חיו הגרעין במישור אדומים עד שבאוקטובר 1977 בתמיכת השר החקלאות דאז אריק שרון ועוזרו אורי בר און והוחלט להקים את היישוב במקום שנמצא בו כיום מצפה יריחו.

היישוב מונה כיום כ-600 משפחות. מרבית התושבים גרים בבתי קבע. כ-30% מתושבי היישוב מוצאים את פרנסתם בתחומי היישוב. הפעילות השוטפת של היישוב מנוהלת על ידי ועד הנהלה נבחר, ועד מקומי ועל ידי ועדות משנה הפועלות בתחומי: החינוך, הקליטה, החסד, הדת, התרבות ועוד.

מרפסת ים המלח

בישוב קיימת תצפית הנקראת- "מרפסת ים המלח" שהוקמה לזכרם של ארבעה צעירים, בני הישוב, אשר נהרגו בתאונת דרכים בסמוך ליישוב. 

המרפסת צבועה בלבן ובנויה משלושה חדרים ללא תקרה שמטרתם ליצור תחושה של מבוך ללא סוף. יש כאן שילוט כולל מסבירון שנותן סקירה מדהימה על האזור. בגבעה ממול קיים ספסל שניתן להגיע אליו בהליכה רגלית, לשבת ולהנות מנוף בראשית.

תיירות במצפה יריחו


ים המלח, שמורת נחל פרת, מנזר מכטירוס, מנזר מר סבא, עינות צוקים, חורבת קומראן, מנזר סנט גמז, אתר השומרוני הטוב, ארץ בראשית, בקעת הורקניה, מדבר יהודה
אקלים- מזג האוויר יבש, עם טמפרטורות גבוהות מירושלים בכמה מעלות במשך כל השנה. עונת החורף נעימה ומתונה, עונת הקיץ חמה. לכל דירה יש מיזוג או מצנן.

נדל"ן במצפה יריחו


הנדל"ן במצפה יריחו בפרט וכן בגוש אדומים בכלל הינו מגוון , ישנם בתים צמודי קרקע , דו משפחתי וחד משפחתי וכן ווילות המשתרעות על שטחים נרחבים, בנוסף בשנים האחרונות קיימת תנופת בנייה בחלקה הצפון מזרחי של היישוב וכן בנייה בניינים בבניה רוויה.מרכז הנכסים תיווך ושיווק נדל"ן במצפה יריחו

סניף גוש אדומים ברשת מרכז הנכסים הינו בין המשרדים היחידים שמתמחים ביישוב מצפה יריחו וכן מאגר בלעדיות ודירות למכירה במצפה יריחו.

ישוב מעלה מכמש

מעלה מכמש ובקיצור- מכמש חלק ממועצה אזורית מטה בנימין. נקרא כך על שם העיר מכמש המוזכרת במקרא. ישוב קהילתי דתי שמונה כ- 350 משפחות.

הישוב הוקם ב- 1981 ע"י מספר משפחות ממעלה אדומים שעזבו את הישוב כשהוחלט שהוא יהפוך לעיר. כך הוקם גם ישוב כפר אדומים ובעקבות ישובים אלו גם קמו אלון ונופי פרת.

הישוב ממוקם מול נופי מדבר יהודה, בסמוך לירושלים. גובהו של היישוב כ-600 מטר מעל פני הים, הנוף הנשקף מהיישוב הוא מרהיב ביופיו וצופה למרחבי הארץ. ניתן לראות מהישוב את הרי ירושלים, הר הצופים, שכונת נווה יעקב ומעלה אדומים. מצידו השני של הישוב רואים את בקעת הירדן ואת ים המלח שנותנים תצפית מדהימה של הזריחה. ישובים נוספים שנמצאים גם במועצה האזורית מטה בנימין ואותם ניתן לראות מהישוב- אדם, ענתות, פסגות, כוכב יעקב, תל ציון, מיגרון, כוכב השחר, עמונה ורימונים.

בשעות הערב נהנים מהשקיעה המרהיבה מעל הרי ירושלים.

הקהילה במעלה מכמש

הישוב כולל בתוכו מגוון שירותי חינוך הכוללים מעון, גן, בי”ס ממ”ד יסוד ותלמוד תורה. בנוסף תמצאו מגוון שרותי תרבות וקהילה ברמה גבוהה. סמוך ליישוב שוכן אזור התעשייה שער בנימין המאפשר מגוון שרותי מסחר, תעשיה, רפואה ומרחבי עבודה משותפים.

תנאי קבלה במעלה במכמש

חברות בישוב- כאשר נקלטת משפחה חדשה בישוב היא נחשבת במשך שנה "תושב זמני", בתקופה זו המשפחה בודקת אם הישוב מתאים לה וכך גם הישוב בודק. לאחר שנה נעשית הצבעה בה תושבי הישוב מחליטים על קבלת המשפחה כתושבי קבע בישוב.

עלמון – ענתות

ישוב ענתות הינו ישוב חילוני שמשקיף לעין פרת. הישוב הוקם ב- 1982. מקימי הישוב היו משפחות מירושלים שבחרו להתיישב באזור זה עם נוף מדברי מרהיב. התושבים גרו בבתים זמניים ועם הזמן התרחבו ובנו את בתיהם. לאחר כ- 20 שנים הקימו שכונה נוספת וחדשה בישוב.

מקור השם ענתות – עלמות

מקורו של שם הישוב ענתות הוא ענתות עיר הכוהנים המוזכרת במקרא בספר יהושוע, אחת מערי מקלט ומשלוש עשרה ערי כוהנים.

שמו השני של הישוב 'עלמון' ניתן לו ע"י ועדת השמות הממשלתית עקב סמיכותו לאתר הארכיאולוגי 'חירבת עלמית'.

רקע כללי יישוב ענתות – עלמון

הישוב נמצא במטה בנימין, וממוקם בגוש אדומים מזרחית לעיר ירושלים. היישוב מונה כיום כ-300 משפחות בערך.

רוב תושבי הישוב עובדים בירושלים וכן קיימים עסקים קטנים ומעניינים בישוב.

ערכי הישוב הם עזרה הדדית, ידידות וכבוד לזולת.

רוב הבניה ביישוב ענתות הינה צמודי קרקע אך בשנים האחרונות התווספה גם בנייה רוויה בחלקו הדרומי של היישוב.

מבני ציבור בישוב- מועדון קהילתי, מגרש ספורט, שני בתי כנסת, ספרייה, שני גני ילדים, גינת כלבים, מעון לתינוקות.

מיזם מעניין הקיים ביישוב, זהו מודל ייחודי של מערכת השמש שממחיש את גודלה האמיתי של המערכת, המודל פרוס בכל רחבי הישוב.

רשת מרכז הנכסים הינה הרשת המקצועית והמובילה באיזור גוש אדומים למכירת נכסים נחלות קרקעות עם מבחר גדול ביותר של נכסים באיזור מגוש אדומים ועד יישובי ים המלח בדרום וכן עד בית שאן בצפון.

מעוניין לקרוא מאמרים נוספים בנושא הישאר מעודכן אצלנו באתר.

מוזמנים לגלוש אצלנו בפייסבוק של הרשת.

שיתוף המאמר

פרסם את הנכס שלך בקלות!

חשיפה לאלפי לקוחות שאולי מעוניינים בנכס שלך!

פרטיים אישיים
פרטים אודות הנכס
מידע נוסף